UEFA EURO- 2020, program

Liga Națiunilor UEFA, program și rezultate Clasamente Grupe Liga Națiunilor

Grupa A, program, clasament - calificări
Grupa B, program, clasament - calificări
Grupa C, program, clasament - calificări
Grupa D, program, clasament - calificări
Grupa E, program, clasament - calificări
Grupa F, program, clasament - calificări
Grupa G, program, clasament - calificări
Grupa H, program, clasament - calificări
Grupa I, program, clasament - calificări
Grupa J, program, clasament - calificări
Golgheteri EURO 2020

   

ETAPA a 3-a, PROGRAM ȘI REZULTATE, PRELIMINARII EURO 2020

07.06.19/d Georgia 19:00 Gibraltar
07.06.19/a Cehia 21:45 Bulgaria
07.06.19/a Muntenegru 21:45 Kosovo
07.06.19/b Ucraina 21:45 Serbia
07.06.19/b Lituania 21:45 Luxemburg
07.06.19/d Danemarca 21:45 Republica Irlanda
07.06.19/f Insulele Feroe 21:45 Spania
07.06.19/f Norvegia 21:45 România
07.06.19/f Suedia 21:45 Malta
07.06.19/g Macedonia 21:45 Polonia
07.06.19/g Austria 21:45 Slovenia
07.06.19/g Letonia 21:45 Israel
08.06.19/h Islanda 16:00 Albania
08.06.19/e Croația 16:00 Țara Galilor
08.06.19/c Estonia 19:00 Irlanda de Nord
08.06.19/e Azerbaijan 19:00 Ungaria
08.06.19/h Moldova 19:00 Andorra
08.06.19/i Rusia 19:00 San Marino
08.06.19/j Finlanda 19:00 Bosnia și Herzegovina
08.06.19/j Armenia 19:00 Liechtenstein
08.06.19/c Belarus 21:45 Germania
08.06.19/h Turcia 21:45 Franța
08.06.19/i Belgia 21:45 Kazakhstan
08.06.19/i Scoția 21:45 Cipru
08.06.19/j Grecia 21:45 Italia

 

ETAPA a 2-a, PROGRAM ȘI REZULTATE, PRELIMINARII EURO 2020

26.03.19/j Armenia 0:2 Finlanda
26.03.19/d Elveția 3:3 Danemarca
26.03.19/d Republica Irlanda 1:0 Georgia
26.03.19/f Malta 0:2 Spania
26.03.19/f Norvegia 3:3 Suedia
26.03.19/f România 4:1 Insulele Feroe
26.03.19/j Italia 6:0 Liechtenstein
26.03.19/j Bosnia și Herzegovina 2:2 Grecia
24.03.19/e Țara Galilor 1:0 Slovacia
24.03.19/i Kazakhstan 0:4 Rusia
24.03.19/e Ungaria 2:1 Croația
24.03.19/i San Marino 0:2 Scoția
24.03.19/g Israel 4:2 Austria
24.03.19/c Olanda 2:3 Germania
24.03.19/c Irlanda de Nord 2:1 Belarus
24.03.19/g Polonia 2:0 Letonia
24.03.19/g Slovenia 1:1 Macedonia
25.03.19/h Turcia 4:0 Moldova
24.03.19/i Cipru 0:2 Belgia
25.03.19/a Muntenegru 1:5 Anglia
25.03.19/a Kosovo 1:1 Bulgaria
25.03.19/b Portugalia 1:1 Serbia
25.03.19/b Luxemburg 1:2 Ucraina
25.03.19/h Franța 4:0 Islanda
25.03.19/h Andorra 0:3 Albania

 

Meciurile de calificare la europene, se vor desfășura în perioada martie-noiembrie 2019 și vor participa cele 55 de state membre ale UEFA. Se vor alcătui 10 grupe a câte 5 sau 6 echipe, din care se vor califica direct 20 echipe pentru turneul final EURO 2020, la care se vor mai adăuga 4 echipe, decise în urma Ligii Naţiuniilor, competiţie nou-înfiinţată.

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă. Meciurile din cadrul grupelor turneului final se vor desfășura pe următoarele stadioane:

Grupa A: Italia (Stadio Olimpico, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Grupa B: Rusia (Saint Petersburg Stadium), Danemarca (Parken Stadium, Copenhagen)
Grupa C: Olanda (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), România (Național Arena, București)
Grupa D: Anglia (Wembley Stadium, London), Scoția (Hampden Park, Glasgow)
Grupa E: Spania (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republica Irlanda (Dublin Arena)
Grupa F: Germania (Fußball Arena München, Munich), Ungaria (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)

 

Bucureștiul, pe harta UEFA Euro 2020, găzduiește 3 meciuri din Grupele Euro 2020 și un meci din 16-zecimi

Euro-2020-orase

Orașele unde se dispută jocurile turneului final:

Finala și semifinalele: Londra, Stadion Wembley

Câte 1 joc din Sferturi de finale: Baku, Azerbaijan: Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg

Câte 1 joc din Șaisprezecimi: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden

Câte 3 jocuri în Grupe: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden; Baku, Azerbaijan, Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg.

Euro-2020-welcome

Națiunile cu orașe gazdă, nu se vor califica direct la turneul final. Vor fi alcătuite 10 Grupe pentru calificare, din care se vor califica direct, primele două echipe, total 20 echipe calificate direct, la care se vor mai adăuga 4 echipe, decise în uma Ligii Naţiuniilor, competiţie nou-înfiinţată.

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

Fiecare echipă gazdă calificată, are garantat câte două jocuri pe terenul propriu, numai în faza grupelor, conform site-ului oficial al UEFA.

 

Echipele care au câştigat turnee finale ale Campionatului European
3 Germania 1972, 1980, 1996
3 Spania 1964, 2008, 2012
2 Franța 1984, 2000
1 Portugalia 2016
1 Uniunea Sovietică 1960
1 Cehoslovacia 1976
1 Italia 1968
1 Olanda 1998
1 Danemarca 1992
1 Grecia 2004

UEFA-Euro-2020-sigla

 

 

 

 

Loading...

 

Site-ul Fotbal-flash.ro, folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu utilizarea acestor informații și cu politica de utilizare a cookie-urilor. Am adaptat condițiile impuse, în conformitate cu REGULAMENTUL (UE) 2016/679 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI; dispozitiile Legii nr. 677/2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.

ACCEPT   Pentru edificare   Află mai multe   X