București, 08 Mai 2019

Liverpool se califică în finala Champions League, după ce a reușit să elimine Barcelona, scor general 4-3

../Imagini-004-2019/Liverpool-Barca-4-0

Seară de vis pentru Liverpool, după ce marți, pe propriul stadion Anfield, în fața a 52 mii de spectatori, a reușit victoria cu scorul de 4-0, împotriva echipei Barcelona, calificând-use astfel în finala Champions League, care se va disputa pe 01 Iunie a.c. la Madrid, pe Estadio Metropolitano.

Divock Okoth Origi și Georginio Wijnaldum au realizat câte o dublă pentru Liverpool. Astfel în minutele 7 și 79 a punctat Origi, respectiv, minutele 54 și 56, Wijnaldum.

La fel ca și în ediția trecută a Champions League, când Barcelona a fost eliminată în sferturi de AS Roma și de data aceasta, este eliminată din Europa. Liverpool în schimp, anul trecut a jucat finala Champions League, pe care a pierdut-o în fața echipei Real Madrid, cu scorul de 3-1.

Golul al 4-lea al celor de la Liverpool, marcat de Origi, a fost unul în care neatenția echipei Barcelona i-a costat mult. Fundașul lui Liverpool, Trent Alexander-Arnold, a executat repede un corner, profitând de neatenția apărării celor de la Barcelona, care parlamentau cu arbitrul și Origi a marcat nestingherit.

Nu a fost să fie seara Barcelonei, Messi și Suarez au prins o zi proastă și nu le-a ieșit mai nimic, deși au avut multe situații clare de gol, fie au șutat pe lângă poartă, fie portarul lui Liverpool, Allison a apărat senzațional!

După victoria cu Barcelona, antrenorul echipei Liverpool, Jürgen Klopp a declarat conform site-ului oficial al clubului britanic, următoarele: „Este o noapte specială, foarte specială. Victoria împotriva Barcelonei este, evident, unul dintre cele mai dificile lucruri din lumea fotbalului. Să răstorni rezultatul împotriva Barcelonei, de la 3-0, nu este ușor. A trebuit să înscriem patru goluri și nu a fost ușor. Am încercat să câștigăm jocul pas cu pas. Avem mingea, atacăm cu tot ce avem - ei au mingea, ne apărăm cu tot ce avem. Și asta a făcut ca jocul să fie unul special. Știm cu toții că aveam nevoie de noroc în această seară, sau un moment de geniu precum cel al lui Trent Alexander-Arnold, la al patrulea gol. Am văzut mingea care zbura în plasă și nu știam cine a marcat, pentru că a fost prea rapidă faza. Acum am revăzut faza și este incredibil cît de inteligenți au fost cei doi jucători.”