București, 28 Decembrie 2019

Man City pierde partida cu Wolves și ratează șansa ocupării locului secund în Premier League

../Imagini-010-2019/Wolves-ManCity-3-2

În ultima partidă a etapei a 19-a din Premier League, disputată pe Molineux Stadium din Wolverhampton, formația locală Wolves a dispus cu scorul de 3-2 de Manchester City. Formația antrenată de Pep Guardiola, unul dintre cei mai bine plătiți antrenori din Premier League, a jucat în 10 oameni, încă din minutul 12, după eliminarea brazilianului Ederson.

Trebuie precizat faptul că primul gol al dublei realizate de Raheem Sterling, pentru Man City, a fost precedat de ratarea unui penalti, executat tot de el. Meritul lui Sterling, a fost că a urmărit faza, după ce portarul Patricio, reușise să respingă. Același Sterling, a avut șansa egalării în ultimele secunde ale prelungirilor partidei, atunci când din lovitură liberă, a trimis mingea în bară. Pentru Wolves, au marcat Adama Traore, minutul 55; Raul Jimenez, minutul 82 și Matt Doherty, minutul 89.

Declarații după joc

După eșecul înregistrat cu Wolves, antrenorul lui Man City, Pep Guardiola, a declarat conform BBC Sport, următoarele: „Nu este realist să ne gândim la Liverpool, ne gândim la Leicester. Am avut șansa de a recupera locul al doilea. Știu calitatea echipei mele, dar aceasta este situația."

Mijlocașul lui Man City, Bernardo Silva, a adăugat conform aceleiași surse: „Este o situație cu adevărat proastă pentru noi. Am avut o primă jumătate a sezonului frustrantă. Nimeni nu se aștepta, să ne aflăm atât de departe de Liverpool în acest moment. Trebuie să continuăm acum. Știm că, câștigarea titlului este foarte complicată. Nu aș spune imposibil, dar foarte dificil.”

Situația din clasament a celor două echipe

După 19 etape, Man City ocupă locul 3, cu 38 puncte, cu un punct mai puțin față de ocupanta locului secund, Leicester. Wolves, cu același număr de jocuri, ocupă poziția a 5-a, cu 30 puncte.

În runda a 20-a, care se dispută în acest final de săptămână, Man City întâlnește duminică acasă pe Sheffield, iar Wolves se deplasează în aceiași zi, la Liverpool, pentru confruntarea dificilă, cu echipa de pe prima poziție a clasamentului.