Meci cu scântei pe Arena Națională, între FCSB și Gaz Metan, scor 2-2

București, 22 Iunie 2020

Deși antrenorul Bogdan Vintilă a spus la conferința de presă, de după partida cu Gaz Metan, că matematic FCSB mai are șanse de câștigarea titlului, situația din clasament nu este una tocmai bună. FCSB este mai aproape de ultimul loc din clasamentul playoff, la numai 3 puncte, față de 9 puncte distanță față de liderul CFR Cluj. Tot așa, matematic toate echipele de la locul 2 în jos ar avea șanse, dar asta ar însemna ca CFR Cluj să piardă cel puțin 3 sau 4 meciuri din cele 6 rămase.

Partida dintre FCSB și Gaz Metan, disputată duminică pe Arena Națională, din cadrul etapei a 4-a, a avut două reprize diametral opuse. Prima parte a aparținut gazdelor, care au și intrat la vestiare cu scorul de 1-0, după reușita lui Tănase din minutul 12. Partea a doua a meciului a fost mult mai spectaculoasă și a aparținut echipei Gaz Metan, echipă cea a beneficiat și de eliminarea lui Florin Tănase din minutul 72. Gazul a reușit să marcheze golul egalizator în minutul 57 prin Sergiu Buș.

Prelungirile partidei au fost palpitante, ca urmare a faptului că s-au marcat două goluri, unul de FCSB în minutul 90+3, din penalti, autor Adi Petre și tocmai când se pregătea să sărbătorească câștigarea meciului, a venit ca un trăsnet golul lui Nielsen din ultimele secunde ale prelungirilor meciului!

Într-o intervenție telefonică de după meci, finanțatorul echipei FCSB, Gigi Becali a dezvăluit adevăratul motiv pentru care fundașul central Planic a părăsit echipa. Fiind cu restanțe salariale, jucătorul a cerut să fie lăsat liber de contract și probabil urmează un proces în instanțele internaționale fotbalistice.

Peste o săptămână, FCSB are un alt meci greu în deplasare cu Astra, ținând cont de faptul că, Universitatea Craiova a reușit golul victoriei cu Astra, deabia în ultimul minut al meciului.

Declarația lui Florin Tănase, după egalul cu Gaz Metan:

Atacantul echipei FCSB, Florin Tănase, autorul primului gol al meciului și „beneficiar” al unui cartonaș roșu, a declarat după joc la canalul de televiziune Digi Sport, următoarele: „Primul galben consider că a fost nemeritat, eram dezechilibrat, nu cerusem penalty și nu trebuia să primesc cartonaș galben, al doilea a fost meritat. Îmi pare rău că o să ratez meciul tur din Cupă cu Dinamo. Nu cred că mai avem vreo șansă la titlu. Sunt prea multe puncte diferență pentru a mai avea șanse la titlu, ne rămâne Cupa. În acest an, am rămas cu un lot foarte subțire, am avut și neșansă la Cluj. Dacă scoteam măcar un egal, altele erau șansele. Se întâmplă ca după perioada de iarnă, să facem aceleași greșeli ca și anul acesta, am pierdut puncte cu echipe mici. Avem șanse foarte mari ca în acest an să câștigăm Cupa. În legătură cu plecarea lui Planic, am vorbit cu el, a fost decizia lui, el știe ce este mai bine pentru el.”