../Imagini-09-2020/Romania-U21

Performanță excelentă pentru Naționala României U 21, calificarea la turneul final CE din 2021

București, 18 Noiembrie 2020

După scorul de 1-1, dintre Naționala României U21 și cea similară a Danemarcei, ambele echipe se califică pentru turneul final al CE U21, ce se va desfăşura în Ungaria şi Slovenia, în 2021, Danemarca după prima poziție a grupei 8, cu 26 puncte, România, după locul secund, cu 20 puncte.

Din minutul 58, oaspeții au evoluat în 10 oameni, după ce Hausner a primit cartonaşul roşu, la un fault asupra lui Ianis Hagi, la marginea careului. Golurile din partida disputată marți pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, au fost marcate de Valentin Costache, minutul 72, pentru România, respectiv Laursen, minutul 50 (pen), pentru Daemarca.

Pentru calificare la turneul final, selecționata României U21, cu Adi Mutu pe bancă, avea nevoie de victorie în ultima partidă a grupei a 8-a, cu Danemarca, însă jocul rezultatelor, după victoria Belgiei U21 cu Bosnia-Herțegovina, din grupa a 9-a, a făcut ca România să se poată califica și cu un egal.

După cum se știa, la turneul final al CE U21, se califică echipele de pe primul loc, în cele nouă grupe şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile 2. Jucătorii României știau că sunt calificați și cu egalul, astfle că în ultimele zece minute, au pasat între ei la trecerea timpului, în vreme ce jucătorii Danemarcei nu făceau niciun fel de pressing, așteptând cuminți în propriul teren.

La turneul final, extins la 16 echipe, pentru prima dată din 2021, se vor forma patru grupe de câte patru echipe. Câștigătoarele grupelor și patru formații de pe locul al doilea, vor ajunge în sferturile de finală, după care se va desfășura în procedura standard, cu eliminările aferente.

6 Malta  10 0 1 9 4 30 -26 1

Declarația antrenorului Adi Mutu (România U21) după calificarea la CE de tineret din 2021:

Tehnicianul selecționatei României U21, Adi Mutu, a declarat după calificarea României la turneul final al CE U21, la televiziunea Pro X, următoarele: „Pe finalul meciului, am stat liniștiți, mai ales că adversarul avea o pasivitate ieșită din comun, iar noi nu avea rostul să riscăm. Îi așteptam pe ei să iasă, ca să putem să-i deschidem, întrucât se puseseră pe două linii. Important era obiectivul principal, care ne-a adus calificarea și mă bucur. Aș vrea să dedic victoria familiei mele, dar în special, unei persoane și anume mama, care astăzi este ziua ei de naștere."

În continuare, Adi Mutu a mai declarat: „Calificarea este un lucru important pentru mine, ca antrenor, pentru această generație de băieți extraordinari. Sunt fotbaliști de excepție și pe viitor, ei vor forma Naționala mare. Este important pentru România, că au reușit acest lucru. Trebuie să-i mulțumim și lui Mirel Rădoi, pentru că și el a adus 10 puncte la această calificare. Când totul se termină cu bine, toată lumea este fericită. Ne-a ajutat și Bosnia, dar arbitrul nu ne-a ajutat, pentru că, era păcat să fi pierdut o calificare, cu două penalty-uri inventate și în Ucraina și în această seară. Până la urmă, cu ajutorul lui Dumnezeu, s-a făcut dreptate!”