Începând cu sezonul 2017-2018, Cupa Ligii se va desființa!

Cupa Ligii Adeplast, ediția 2016-2017

Dinamo câștigă Cupa Ligii Adeplsat, ediția 2016/2017

Competiție organizată de Liga Profesionistă de Fotbal. Finala Cupei Ligii, se va disputa pe 20 Mai 2017, orele 20:00, pe stadionul ARENA NAȚIONALĂ și va fi televizată de Digi Sport; Look Tv+ și Dolce Sport.

ACS POLI TIMIȘOARA și DINAMO, în finala Cupei Ligii Adeplast

ACS Poli Timișoara

0-2

Dinamo
Nemec, '6; '26

Min 90+3, FINAL și Dinamo câștigă Cupa Ligii Adeplast!
Min 90, Intră Murariu, iese Novak.
Min 87, Filip centrează, minge respinsă în aut.
Min 83, Iese Nemec, intră Tîrcoveanu.
Min 79, Doman centrează, minge degajată de Romera.
Min 73, Iese Hanca, intră Busuladzic.
Min 68, Bawab, după ce a vrut să treacă printre 3 fundași timișoreni, faultează în atac.
Min 62, Iese Rivaldinho, intră Bawab.
Min 57, Doman intră și Fucek iese.
Min 56, Iese Artean, intră Soljic.
Min 52, Palic centrează, minge respinsă de Harut.
Min 46, A început repriza secundă
Min 45, Finalul primei reprize
Min 44, Artean șuteză puternic din 20 metri, mingea trece puțin peste poartă.
Min 41, Bîrnoi se resimte după ce a fost lovit în față de un balon.
Min 39, May a fost semnalizat și el în ofsaid la limită, deși reușise să marcheze, golul a fost anulat.
Min 35, Ronaldinho a fost semnalizat în ofsaid, deși reușise să marcheze, golul a fost anulat.
Min 30, Rivaldinho șutează în Curileac de două ori consecutiv, după care, mingea revine tot la el și șutează pe lângă poartă!
Min 26, Din centrarea lui Nistor, Nemec reia cu capul, respinge Curileac tot până la același Nemec, care marchează din 3 metri și Dinamo conduce cu 2-0.
Min 24, Romera îl faultează în atac pe Popovici.
Min 15, Fucek centrează, respinge Dielna.
Min 6, Adam Nemec deschide scorul, din pasa lui Palic, cu un șut pe colțul lung din 8 metri, din poziție singur cu portarul.
Min 2, Șeroni reia periculos cu capul, respinge cu dificultate Penedo!
Min 1, Partida a început
Stadion: Arena Națională
Formaţiile de start,
ACS POLI TIMIȘOARA : Curileac- Harut, Șeroni, Boc;an, Novak- Popovici, Ignea, Artean, Fucek- Bîrnoi, Drăghici
DINAMO : Penedo- Romera, Nedelcearu, Dielna, Filip- May, Palic- Hanca, Rivaldinho, Nistor- Nemec

Dinamo
Nistor, '37; P. Petre, '74; Hanca, '81 (pen)

Min 90+3, Finalul meciului
Min 89, Boldrin execută o centrare din fază fixă, minge respinsă de apărarea dinamovistă.
Min 85, Penedo vede cartonașul galben.
Min 81, Petre obține penalty, la un fault în careu. Execută Hanca și marchează!
Min 74, Patrick Petre marchează pentru 2-1, cu un șut fără preluare dib 12 metri!
Min 72, Iese Oliva, intră Patrick Petre.
Min 66, În urma unui corner, Maric reia cu capul peste poarta lui Niță.
Min 62, Tănase obține penalty, la un fault în careu al lui Filip. Execută Alibec și marchează!
Min 60, Iese De Amorim, intră Gnohere.
Min 59, Rivaldinho intră, Popa iese.
Min 58, Alibec este surprins în poziție de ofsaid.
Min 53, Boldrin este introdus în locul lui Pintilii.
Min 51, Bălașa primește cartonaș galben pentru fault.
Min 46, Florin Tănase intră în locul lui Vlad Achim.
Min 45+1, Finalul primei reprize
Min 44, Momcilovic centrează, minge deviată în corner de Palici.
Min 39, Alibec reia cu capul din 6 metri, pe lângă poartă.
Min 37, Dan Nistor profită de o greșeală colosală a lui Niță și marchează cu un șut sub bară din 14 metri.
Min 36, Tamaș primelte și el cartonaș galben pentru fault.
Min 35, Momcilovic vede cartonașul galben pentru fault.
Min 31, Tamaș execută o lovitură liberă de la 25 metri, mingea trece puțin pe lângă poartă!
Min 30, Palic l-a lovit intenționat cu brațul pe Ovidiu Popescu și scapă neobservat de centralul Tudor!
Min 25, Oliva centrează prin spatele porții.
Min 24, Mahlangu, accidentat, este schimbat cu Palici.
Min 20, Din pasa lui Alibec, Enache șutează din 16 metri, peste poartă.
Min 16, Alibec execută o lovitură liberă de la 25 metri, peste poartă.
Min 11, Ovidiu Popescu șutează puternic din afara careului, mult peste poartă.
Min 10, Moke îl faultează în atac pe Hanca.
Min 4, Oliva primește cartonaș galben, pentru lovire cu cotul în săritură.
FC Steaua : Niță- Bălașa, Tamaș, Moke, Momcilovic- Pintilii, Ovidiu Popescu, Enache, Vlad Achim, De Amorim- Alibec
Dinamo : Penedo- Romera, Nedelcearu, Maric, Steliano Filip- Oliva, Busuladzic, Dan Nistor- Hanca, Daniel Popa, Mahlangu

Min 90+2, Finalul meciului
Min 82, Șeroni centrează din apropiere, intervine Bolboașă și prinde.
Min 75, În urma unui corner, Șeroni reia cu capul, mingea trece peste poartă.
Min 69, Străuț primește cartonaș galben.
Min 68, Iese Scutaru, intră Străuț.
Min 66, În urma unei faze fixe executate de Fucek, Cănu marchează cu un șut cu capul, pentru 3-1.
Min 63, Iese Pedro, intră Vasi.
Min 60, Intră Ciolacu, iese Szasz.
Min 58, Dulap primește cartonaș galben.
Min 54, Din pasa lui Bărbuț, Pedro reia puternic din 15 metri, pe lângă poartă.
Min 50, Din 6 metri Pedro șutează și respinge Bolboașă!
Min 48, Andrei Sin reduce din scor, 2-1 pentru timișoreni, cu un șut din interiorul careului.
Min 46, Iese Croitoru, intră Bîrnoi.
Min 44, Florent primește cartonaș galben.
Min 43, Timișorenii au beneficiat de două cornere consecutive, ambele urmase fără faze de gol.
Min 39, Meciul s-a mai liniștit, se joacă mai mult la centru terenului.
Min 32, Iese Ferfelea, intră Florent Andre.
Min 27, Pedro realizează dubla, cu un șut din 15 metri, pe colțul lung.
Pedro-Henrique-cupa-ligii
Min 23, Andrei Sin vede cartonașul galben.
Min 21, Din 12 metri, Pedro încearcă un lob peste portar, mingea trece pe lângă poartă.
Min 17, Pedro Henrique deschide scorul cu o deviere din 6 metri, din centrarea lui Fucek.
Min 11, Șeroni centrează, prinde din plonjon Bolboașă.
Min 7, Din centrarea lui Henrique, Lemnaru reia cu capul pe lângă poarta lui Straton.
Min 5, Cînu reia cu capul din 7 metri, prinde portarul Bolboașă.
Stadion: Dan Păltinișanu
POLI TIMIȘOARA : Straton - Scutaru, Bocșan, Gabriel Cînu, Șeroni - Soljic, Poparadu - Bărbuț, Marius Croitoru, Fucek - Pedro Henrique
ASA Tg. MUREȘ : Bolboașă - Dulap, Rougkalas, Szasz, Bucur - Rus, Emil Dică, Petriș - Ferfelea, Lemnaru, Sin

Min 90+3, FINAL

Min 90. Rotariu marchează pentru 4-1, cu un șut din 14 metri, pe colțul lung.

Min 80, Lazăr mărește scorul pentru Dinamo, cu un șut pe colțul lung din 10 metri.

Min 78, Aganovic marchează cu un șut cu exteriorul din 8 metri.

Min 66, Dan Nistor mărește avantajul, cu un șut bine plasat din 14 metri.

Min 49, De Amorim șutează cu efect din marginea careului, mingea trece puțin pe lângă spațiul porții lui Penedo.

Faza-meci-semifinale-Cupa-Ligii-Steaua-Dinamo

Min 40, Nemec șutează pe colțul scurt, respinge Niță în corner.

Min 28, Nistor șutează din 6 metri în portarul Niță.

Min 24, Boldrin șutează de la distanță, portarul Penedo respinge în bară!

Min 19, Mahlangu deschide scorul, cu un șut puternic și bine plasat din 20 metri.

Min 13, Ovidiu Popescu șutează din unghi de la câțiva metri, mingea șterge stâlpul porții!

17.11.2016/ 20:30 Astra 2-5* Dinamo

*Partide cu prelungiri, 2 reprize a câte 15 minute și/sau penalty-uri de departajare.

17.11.2016/ 20:30, Astra Giurgiu - Dinamo, 2-5.

Min 120, FINALUL MECIULUI.

Min 115, Hanca scapă singur pe contraatac și marchează pentru 5-2 cu un șut pe colțul lung din 10 metri.

Min 107, Nicoară este eliminat, primind cartonașul roșu.

Min 106, A început repriza a doua a prelungirilor.

Min 105, Finalul primei reprize de prelungiri.

Min 102, Fabricio vede cartonaș galben și este eliminat pentru fault în careu și proteste la adresa arbitrului. Penalty scos de Popa. Execută Hanca și marchează.

Min 100, Ocazie Dinamo! Popa trage din 15 metri, respinge Gavrilaș în corner.

Min 96, Din centrarea lui Oliva, Hanca trage din 8 metri puțin pe lngă poartă!

Min 91, Din centrarea lui Hanca, Daniel Popa marchează cu un șut din 5 metri și Dinamo conduce cu 3-2.

Min 91, A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+3, Finalul primelor 90 minute. Urmează prelungiri, două reprize a câte 15 minute.

Min 80, Lazăr vede cartonașul roșu și este eliminat, pentru o talpă aplicată lui Lovin.

Min 75, Iese Gnohere, intră Daniel Popa.

Min 69, Alibec obține penalty, la faultul lui Nedelcearu. Execută Budescu și marchează.

Min 57, Iese Palic, intră Alin Dudea.

Min 52, Din centrarea lui Oliva, Palic marchează cu un șut cu capul și Dinamo conduce cu 2-1.

Min 48, Alibec reușește egalarea, scăpat la limita ofsaid-ului, după o cursă de 30 metri, îl execută pe Brănescu cu un șut pe colțul lung din 10 metri.

Min 46, A început repriza secundă.

Min 46, Lovin și Kortzorg sunt introduși în locurile lui Oros și Boubacar.

Min 45+1, Finalul primeui reprize.

Min 31, Seto scapă singur spre poartă și Brănescu intervine salvator în momentul șutului.

Min 28, Din pasa lui Alibec, Budescu șutează din 10 metri, mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 14, Dinamo deschide scorulprin Gnohere, din centrarea lui Vali Lazăr.

Min 11, Alibec scapă singur spre poartă, din pasa lui Budescu. Șutează din 12 metri și Brănescu respinge formidabil!

Min 7, Astra are un început bun de meci, având câteva ocazii de poartă. Teixeira și Alibec sunt în bună dispoziție de joc.

Înaintea startului de partidă, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Daniel Prodan.

Echipele- Astra: Gavrilaș- Oros, Geraldo, Fabricio- Stan, Nicoară- Boubacar, Seto, Teixeira- Budescu, Alibec

Dinamo: Brănescu- Cacarelli, Maric, Nedelcearu, Oliva- Nistor, Busuladzic, Palic- Hanca, Gnohere, Lazăr

Stadion: Marin Anastasovici ; Brigada de arbitri: Bîrsan Marcel; Constantinescu Andrei; Gheorghe Bogdan.

08 Sept. 2016, FC Botoșani-Steaua, scor 0-1, la pauză, gol Tudorie, min. 45. Din min 48, Steaua conduce cu 2-0, gol Ov. Popescu, din centrarea lui Jakolis. Cu 10 minute înaintea finalului de meci, Achim (Steaua) primește al doilea cartonaș galben și automat vine și cel roșu, fiind eliminat.

7 Sept. 2016, Cristi Bud, marchează golul egalizator (min 83), în partida CFR Cluj -ASA Tg. Mureș

7 Sept. 2016, Marian Constantinecu, ocazie de gol la poarta timișorenilor, pe finalul primei reprize, a partidei Poli Timișoara- Concordia

10.08.2016 ACS Poli Timișoara 2-1 FC Viitorul

11.08.2016, Daniel Popa deschide scorul în meciul FC Voluntari- Dinamo, 0-1, în minutul 12.

10.08.2016, Andrei Artean egalează, cu un șut cu capul, din fază fixă, scorul devenind 1-1, Poli- Viitorul