București, 02 Februarie 2019

Punct mare obținut de Astra la Mediaș, în lupta pentru un loc de play-off

../Imagini-001-2019/Gaz-Astra-1-1

Vineri, într-un meci al etapei a 22-a din Liga 1, Astra Giurgiu a obținut un rezultat de egalitate la Mediaș, cu Gaz Metan, echipă care aspiră și ea la un loc de play-off. Punctul obținut de Astra este important, având în vedere că echipa a evoluat fără trei piese de bază: Alibec, Begue și Mrzljak.

Gazdele au deschis scorul în minutele de prelungire ale primei reprize, prin Chamed, cu un șut cu capul, iar în minutul 66, Ionuț Butean a reușit egalarea, după câteva driblinguri excelente în careul medieșenilor, cu un șut din 7 metri, din pasa lui Llullaku.

După acest rezultat, Astra rămâne pe locul 6, cu 32 puncte, iar Gaz Metan, cu 29 puncte, se situează pe locul 8 al clasamentului. În etapa viitoare, Gaz Metan se va deplasa la Iași, în timp ce Astra va juca pe teren propriu cu FC Viitorul.

Mijlocașul echipei Astra și fost component al echipei Gaz Metan, Azdren Llullaku, care a avut o evoluție bună, a declarat după egalul cu Gaz Metan Mediaș, la televiziunea Digi, următoarele: „Am avut o ocazie bună să câștigăm, dar cred că nici Gazul nu merita să piardă meciul acesta, că au jucat bine, nici noi nu meritam să pierdem, pentru că în a doua repriză am jucat mult mai bine. Rezultatul de egalitate este echitabil, îi felicit pe cei de la Gaz, pentru că totdeauna fac meciuri bune. Va fi o luptă grea acolo pentru playoff. Până la ultimul meci, va fi o luptă foarte grea, suntem conștienți de asta. Meciul următor, o să fie disponibili și Alibec, Julien și Filip, așa că, vom fi mai bine organizați, întrucât în seara asta s-a simțit mult absența lor. Aici, am o amintire foarte frumoasă, cunosc multă lume, care m-a ajutat foarte mult.”