Real Madrid a făcut un pas important spre accederea in Semifinalele Champions League

Faza-meci-Real-GalataBucuresti, 04 aprilie 2013. Cristiano Ronaldo, Karim Benzema si Gonzalo Higuain au marcat in semi-finala, Real Madrid - Galatasaray. Astfel Real Madrid a făcut un pas important spre accederea in Semifinalele Champions League, avand in acest sens un meci facil de desfasurat in returul de marti de la Istambul.

Echipa condusa de tehnicianul Jose Mourinho s-a dovedit prea puternică pentru Galatasaray AS. Antrenorul Fatih Terim, al echipei Galatasaray, admite infrangerea pentru echipa sa. Real Madrid a preluat conducerea în această partida dupa nouă minute prin - Cristiano. Karim Benzema a dublat avantajul in minutul 29, iar Gonzalo Higuain a stabilit scorul final de 3-0, in minutul 73.

Madrilenii au fost mai puternici in atac, iar Galatasaray cu Drogba in atac nu a reusit sa inscrie macar golul de onoare.

Echipele de start, Real Madrid: Diego López- Varane, Ramos, Fábio Coentrão, Pepe, Khedira, Xabi Alonso, Essien, Modrić, Cristiano Ronaldo, Higuaín.

Galatasaray: Muslera, Nounkeu, Semih Kaya, Eboué, Gökhan Zan, Selçuk İnan, Felipe Melo, Amrabat, Drogba, Burak Yılmaz, Umut Bulut.

In clasamentul golgeterilor Champions League, conduce la zi, Cristiano Ronaldo cu 9 goluri, urmat de Burak Yilmaz si Lionel Messi cu cate 8 goluri.