București, 09 Ianuarie 2020

Real Madrid se califică în finala Super Cupei Spaniei, după victoria în semifinala cu Valencia

../Imagini-010-2019/Isco-gol

Miercuri, în semifinala Super Cupei Spaniei, disputată în Arabia Saudită, pe stadionul King Abdullah Sports City (Jeddah), Real Madrid a învins Valencia, scor 3-1 și se califică în finală.

Partida afost la discreția elevilor lui Zinedine Zidane și nu a fost pusă problema învingătoarei nici un moment, din două motive, posesie de 62/38 în favoarea madrilenilor, apoi deschiderea de scor relativ rapidă.

Pentru Real Madrid, Toni Kroos a reușit în minutul 15 să înscrie direct din corner, cu tot efortul portarului Valenciei, Jaume Domenech. În minutul 39, Isco a urmărit mingea respinsă, în careu de portar şi marchează cu un șut pe jos, pentru 2-0. Luka Modric a ridicat scorul la 3-0, cu un şut cu exteriorul bine plasat din 16 metri, pe colțul lung.

Valencia a reușit să marcheze golul de onoare în minutul 90+2, dintr-un penalty transformat de Daniel Parejo, dictat după consultarea VAR, la un henț în careu al lui Sergio Ramos.

Declarația tehnicianului Zinedine Zidane, după victoria cu Valencia

Tehnicianul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane a analizat victoria echipei sale împotriva Valenciei, în cadrul conferinței de presă, conform site-ului oficial al clubului madrilen, spunând: „Echipa lucrează mult pentru a fi la acest nivel, iar lucrul bun este dinamica pe care o arată în fiecare meci. Nu știu dacă am reușit, să arătăm cea mai bună prestație în această partidă, dar suntem mulțumiți de jocul echipei. Sunt fericit pentru evoluția tuturor jucătorilor. Este dificil să evidențiezi unul. Mă bucur pentru golul lui Isco, care în ultima vreme avea nevoie de asta; genial a fost atât golul lui Kroos, cât și al lui Modric, pe care numai el îl are. Trebuie să fim fericiți, dar nu am câștigat nimic. Astăzi trebuie să ne odihnim și mâine trebuie să pregătim finala.”

Când și unde se dispută finala Super Cupei Spaniei?

Finala Super Cupei Spaniei va avea loc duminică, de la orele 20:00, între Real Madrid și câștigătoarea celeilalte semifinale, dintre Barcelona- Atletico, care se dispută joi 9 ianuarie, orele 21:00, pe stadionul King Abdullah Sports City, situat la 60 km de localitatea Jeddah din Arabia Saudită.