București, 28 Noiembrie 2019

Valencia și Chelsea, au terminat la egalitate, scor 2-2, în grup H din Champions League

../Imagini-008-2019/Valencia-Chelsea-2-2

Pe Estadio de Mestalla din Valencia, în grupa H din Champions League, s-a disputat miercuri partida dintre Valencia și Chelsea, în prezența a peste 43 mii de spectatori, încheind-use cu scorul de 2-2. Privind configurația clasamentului grupei, aproape nimic nu este hotărât privind ierarhia, cu o etapă înaintea finalizării meciurilor.

Carlos Soler a deschis scorul în minutul 40, pentru Valencia, iar după numai un minut, Chelsea avea să egaleze prin Mateo Kovacik. În partea a doua a meciului, Christian Pulisic (Chelsea), reușea să înscrie pentru 2-1, în minutul 80. Valencia a reușit să egaleze în minutul 82, prin Daniel Wass.

Mijlocașul echipei Valencia, Daniel Parejo, a ratat un penalti în minutul 65, mai precis portarul echipei Chelsea, Kepa Arrizabalaga, a reușit să respingă.

Antrenorul echipei Chelsea, Frank Lampard, a declarat imediat după meci conform site-ului oficial al UEFA, următoarele: "Am fost aproape de victorie. Să fim drepți, nu este ușor să joci aici. Calificarea este în mâinile noastre și suntem mulțumiți de asta. Nu putem să nu recunoaștem, că au avut multe ocazii. Ajungeau prea des în careul noastru. Mulțumesc jucătorilor pentru munca și dăruirea lor.”

În ultima etapă a grupei H, Chelsea va juca acasă cu Lille, iar Valencia se va deplasa în Olanda pentru partida cu Ajax și vom afla configurația finală a clasamentului. Indiferent de rezultatul de la Amsterdam, dacă Chelsea învinge pe Stamford Bridge, se va califica în optimile Champions League.