Anglia a învins Iranul, cu scorul categoric de 6-2, în grupa B a Campionatului Mondial de fotbal

22 noiembrie 2022

Luni, într-o partidă a primei etape din grupa B, a Campionatului Mondial, disputată la Doha, pe stadionul Khalifa International, în prezența a 45 mii de spectatori, selecționata Angliei a învins formația similară a Iranului, scor 6-2. În celălalt joc al grupei, disputat tot luni, SUA și Țara Galilor, au terminat la egalitate, scor 1-1.

Printr-un joc spectacol, formația Angliei nu le-a dat nicio șansă jucătorilor iranieni, având o posesie covârșitoare de 72/19 și un raport al șuturilor pe spațiul porții de 7/3.

Pentru Anglia, au marcat Jude Bellingham, minutul 35, Bukayo Saka, minutele 43 și 62, Raheem Sterling, minutul 45+1, Marcus Rashford, minutul 71 și Jack Grealish, minutul 90. Golurile formației Iran, au fost marcate de Mehdi Taremi, minutele 65 și 90+13 (pen).

Faza din care Iranul a marcat golul din penalti, a fost dictată în urma analizei VAR, pentru o presupusă tragere de tricou în careu, care în realitate nu se impunea astfel de decizie. Tot sistemul de arbitarj VAR, a judecat cu măsură diferită faza din minutul 3, când se impunea penalty pentru Anglia, la faultul din careu mult mai clar, asupra lui Harry Maguire.

În clasamentul grupei B, după prima etapă, conduce Anglia cu 3 puncte, urmată de SUA și Țara Galilor, cu câte un punct și locul 4 este ocupat de Iran, cu 0 puncte. Etapa a 2-a, programează pe data de 25 noiembrie, partidele Anglia v SUA și Țara Galilor v Iran.

Declarația atacantului echipei Angliei, Bukayo Saka, după victoria cu Iran:

După victoria cu Iran, atacantul echipei Angliei și autorul unei duble, Bukayo Saka, a declarat la canalul de televiziune TVR 1, următoarele: „Simt că sunt la locul potrivit, am parte de susținerea fanilor, le simt dragostea, de asemenea din partea antrenorului, staff-ului și colegilor, de asta am nevoie! Mă simt bine și sunt gata să dau 100%. Am făcut-o azi și o să continui să o fac de fiecare dată când sunt folosit.”