Debut important pentru Real Madrid, în grupele UCL, victorie în deplasare cu Celtic, scor 3-0

07 septembrie 2022

Marți pe stadionul Celtic Park din Glasgow și în prezența a peste 70 mii de spectatori, într-o partidă din grupa F, din UEFA Champions League, formația locală Celtic a întâlnit Real Madrid, la capătul căreia, scorul a fost de 3-0, în favoarea madrilenilor. Reamintim că, Real Madrid este deținătoarea în exercițiu a trofeului Champions League, după câștigarea finalei, cu Liverpool, din 28 mai de pe Stade de France, scor 1-0.

În prima parte a meciului, jocul a fost unul echilibrat, singura mare ocazie de gol a aprținut formației Celtic, în minutul 21, având-ul în centrul acțiunii pe mijlocașul Callum McGregor, care a trimis mingea în bară, cu un șut puternic din marginea careului.

Tot în prima repriză, am asistat la înlocuirea atacantului madrilenilor, Karim Benzema, care a suferit dureri la genunchi, probabil de la o accidentare mai veche, fiind înlocuit în minutul 30, cu Eden Hazard, care a evoluat în continuare, cu mult aplomb.

Golurile echipei Real Madid, au fost realizate de Vinícius Júnior 56'; Luka Modrić 60' și Eden Hazard 77'. Cu cele trei puncte obținute, Real Madrid se află pe locul 2 în grupa F, la egalitate cu Shakhtar (locul 1), care are mai multe goluri marcate, în urma victoriei cu 4-1, în partida din deplasare cu Leipzig.

În etapa a 2-a, ce se va disputa pe data de 14 septembrie, Real Madrid va evolua acasă cu Leipzig, orele 22:00, iar Shakhtar va evolua tot acasă cu Celtic, orele 19:45. Până atunci, Real Madrid, care conduce în clasamentul intern din LaLiga, cu 12 puncte din 4 etape, se va confrunta duminică cu Malorca, locul 11, cu 5 puncte.

Declarația antrenorului echipei Real Madrid, italianul Carlo Ancelotti, după victoria cu Celtic

Antrenorul echipei Real Madrid, italianul Carlo Ancelotti, a declarat după victoria cu Celtic, conform site-ului UEFA, următoarele: În momentul de față se pare că Benzema nu are o problemă mare. Părea să fie mai mult o durere năucitoare, dar mâine i se vor face mai multe teste la genunchi. Am luat decizia ca Hazard, să-l înlocuiască pe Karim. Hazard a făcut un joc perfect. Când îi avem pe Kroos și Modrić controlând mingea, este foarte greu pentru rivali să ne preseze. Prima noastră repriză cu siguranță ar fi putut fi mai bună, dar a doua repriză pe care am produs-o a fost perfectă. Pe măsură ce jocul a continuat, am folosit energia pe care ne-au adus-o jucătorii noștri mai tineri și s-a observat că fanii au apreciat jocul nostru. Kroos a fost important în modul în care am gestionat posesia, a fost spectaculos ca de obicei.”

U Craiova și Hapoel Be'er Sheva, au terminat egal, scor 1-1, în manșa tur a play-off-ului Conference League