Demonstrație de fotbal produsă de Real Madrid pe Anfield, cu Liverpool, scor 5-2

22 februarie 2023

Marți pe stadionul Anfield, în partida tur din optimile Champions League și în prezența a 52 mii de spectatori, Liverpool a pierdut jocul cu Real Madrid, scor final 2-5, după o demonstrație de fotbal produsă de Real Madrid. După ce a fost condusă în minutul 14, cu scorul de 2-0, formația condusă de pe bancă de Carlo Ancelotti, a intrat la pauză cu scorul de 2-2, iar în repriza secundă a mai reușit să înscrie încă de trei ori.

Cei doi portari, Alisson (Liverpool) și Thibaut Courtois, au făcut câte o gafă enormă, de care au profitat Vinicius Junior, minutul 36 (al doilea gol al Realului) și Mohamed Salah, minutul 14 (al doilea gol al echipei Liverpool).

Real Madrid a prins o zi mare, în special în repriza secundă, pasele în regim de viteză au pus în mari dificultăți jucătorii formației Liverpool. Putem remarca cu ușurință pe Vinicius Junior, (autor al unei duble), Karim Benzema (autor al unei duble) și Luka Modric de la Real Madrid, iar de la formația gazdă, pe Mohamed Salah, iar cu golul realizat, conduce în clasamentul golgheterilor din Champions League, cu 8 goluri.

Returul acestei duble manșe se va disputa pe stadionul Santiago Bernabeu, pe data de 15 martie, începând cu orele 22:00, iar favorită la calificare este Real Madrid. Va fi destul de greu, dacă nu imposibil, pentru Liverpool să mai spere la un miracol pentru calificare, trebuind să încheie partida cu victorie la o diferență de 4 goluri.

Reacții după partida Liverpool- Real Madrid, scor 2-5

După eșecul cu Real Madrid, Jürgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, a declarat conform site-ului UEFA, următoarele: "Începutul a fost remarcabil. Eram noi pe scurt. A fost perfect, exact cum ne-am dorit să jucăm. Toată prima repriză a fost bună, cu excepția golurilor primite. După primul gol am devenit ușor pasivi, iar al doilea gol este o palmă primită. Trebuie să joci ca în prima repriză pentru cele 95 de minute. Returul va fi o provocare uriașă, dar trebuie să jucăm mai întâi în Premier League și să ne asigurăm că învățăm din acest meci. Cred că Carlo [Ancelotti] crede că, calificarea s-a decis. Peste trei săptămâni, meciul retur ar putea fi diferit. Vom merge acolo să câștigăm, asta e tot ce pot să spun".

Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid, a declarat după victoria cu Liverpool, conform aceleiași surse: "Este doar prima parte a unui knock-out strâns, dar va trebui să ne imaginăm că în manșa secundă va trebui să suferim și să muncim din greu. Evident că nu ne așteptam să începem așa cum am făcut-o, dar la 2-0 m-am gândit la meciul din deplasare al lui City de anul trecut, în speranța că vom putea face același lucru, dar s-a dovedit și mai bine. Liverpool este o echipă grozavă care ne-a făcut să suferim în prima repriză, așa că aș spune că, din păcate, calificarea nu este terminată, în niciun caz. Vreau să-l laud pe Rodrygo pentru că a făcut o muncă incredibilă în sus și în jos pe teren, producând exact ceea ce i-am cerut. Cred că, în acest moment, Vinícius Júnior este cel mai decisiv jucător din lume.”