Din nou decisiv, prin dubla de la Bergamo, Cristiano își ajută echipa, să urce pe primul loc

03 Noiembrie 2021

Într-o partidă din grupa F, a Champions League, disputată marți la Bergamo, Atalanta și Manchester United, au terminat la egalitate, scor 2-2, după ce, britanicii au reușit de fiecare dată după ce au fost conduși pe tabelă, să revină și să țină astfel la două puncte distanță pe Atalanta în clasamentul grupei.

Omul meciului a fost Cristaino Ronaldo, care a reușit o dublă, în minutele 45+1 și 90+1, astfel că, în clasamentul golgheterilor, Cristiano se poziționează pe locul 3, cu 5 goluri, în spatele lui Robert Lewandowski (Bayern), cu 8 goluri și Sebastien Haller, (Ajax), cu 6 goluri. Golurile italienilor au fost marcate de Josip Ilicic, minutul 12 și Duvan Zapata, minutul 56.

În clasamentul grupei F, Man United se află pe primul loc, cu 7 puncte, fiind urmată de Villareal, tot cu 7 puncte, departajate de rezultatele directe. Atalanta ocupă locul 3, cu 5 puncte, iar echipa care a eliminat CFR Cluj, Young Boys, ocupă ultimul loc, cu 3 puncte.

În etapa a 5-a, a grupei F, ce se va disputa pe 23 noiembrie, Man United va juca în deplasare cu Villareal, iar Atalanta va evolua pe terneul echipei Young Boys. Lupta pentru primele două locuri în grupă este destul de strânsă și orice rezultat este posibil, cu două etape înaintea finalizării meciurilor din grupă.

Declarația atacantului echipei Manchester United, Cristiano Ronaldo, după egalul cu Atalanta

Golgheterul lui Manchester United, Cristiano Ronaldo, a declarat după egalul realizat în deplasare cu Atalanta, conform site-ului oficial al UEFA, următoarele: „A fost un joc dificil. Aici este întotdeauna greu, dar am crezut până la final. Mi-am ajutat echipa să obțină un punct și sunt atât de fericit. Trebuie să ne îmbunătățim jocul în continuare. Trebuie să ne adaptăm unul la altul, dar va dura timp. Avem timp să ne îmbunătățim și să fim mai buni. Întotdeauna este greu de jucat împotriva lor. Am fost puțin norocoși la final, dar acesta este fotbal.”

Prin dubla lui Deaconu, realizată într-un minut, Gaz Metan a rezolvat meciul cu Dinamo