După ce a trecut de Villareal, scor general 5-2, Liverpool este prima finalistă a Champions League

04 mai 2022

După partida retur a semifinalei Champions League, disputată marți pe Estadio de la Ceramica din Villarreal, dintre Villareal și Liverpool, încheiată cu scorul de 3-2 (scor general 5-2), în favoarea britanicilor, cunoaștem prima finalistă a competiției: Liverpool.

Prima repriză a aparținut celor de la Villareal, care au reușit să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, având-ui ca autori pe Boulaye Dia, minutul 3 și pe Francis Coquelin, minutul 41. După pauza regulamentară, Liverpool condusă de pe bancă de Jürgen Klopp, a revenit cu alt tonus și a pus stăpânire pe joc, reușind să răstoarne rezultatul și să marcheze de trei ori, prin Fabinho, minutul 62, Luis Diaz, minutul 67 și Sadio Mane, minutul 74.

Din minutul 86, Villareal a evoluat în inferioritate numerică, urmare a eliminării mijlocașului Etienne Capoue, pentru cumul de cartonașe galbene. Și la rapoartele statisticii, Liverpool a fost echipa mai bună, având o posesie de 53/47 și al ocaziilor de gol de 15/5.

Finala se va disputa la Paris pe data de 28 mai, iar în această seară vom cunoaște și cealaltă finalistă, după jocul dintre Real Madrid și Manchester City. În tur, victoria a revenit celor de la Manchester cu scorul de 4-3.

Reacții după calificarea echipei Liverpool în finala Champions League

Antrenorul lui Liverpool, germanul Jürgen Klopp, a declarat după victoria cu Villareal și totodată, calificarea în finala Champions League, conform site-ului oficial al UEFA, următoarele: „La pauză le-am spus că trebuie să joace mai bine în repriza a doua, decât în prima repriză. Așa că, le-am spus băieților că trebuie să găsească mai mult spațiu, că avem nevoie de mai multă flexibilitate și să nu mai jucăm pe mâinile lor, pe tactica lor de marcare a omului. Ce stadion incredibil, ce muncă incredibilă face Unai aici și au jucat incredibil de bine, dar am meritat asta. Ați putut vedea cât de slabi am fost cu ei în prima repriză și să revenim și să câștigăm în a doua este cu adevărat impresionant. Suntem aproape peste tot, așa că de ce nu? În grupa Ligii Campionilor jucam meciuri incredibile. Atunci am spus că vom câștiga Liga Campionilor în acest an. Vreau să joc cu Madrid. City este o echipă foarte grea, am jucat cu ei de mai multe ori în acest sezon, dar dacă mă întrebați pe mine personal aș vrea să joc cu Madrid, pentru că am pierdut în finala împotriva lor în 2018.”

Mohamed Salah, atacantul lui Liverpool, a declarat conform aceleiași surse: „E minunat să fii în finală. Să fii într-o a treia finală în cinci sezoane este de necrezut. Avem un meci important care vine în weekend (împotriva lui Tottenham). Ziua de mâine începe întotdeauna ca o nouă zi, așa că vom pleca de acolo. Astăzi ne vom bucura de victorie. Trebuie să te bucuri de moment, dar de mâine este o competiție diferită."

Frankfurt învinge Barcelona pe Camp Nou și se califică în semifinalele Europa League