După eliminarea din Cupa României, singurul obiectiv al U Craiova este barajul pentru UEFA

13 mai 2022

Sepsi OSK a reușit surpriza semifinalelor Cupei României, eliminând U Craiova, cu două victorii, scor general 3-1. În returul semifinalei disputat joi pe Ion Oblemenco, Sepsi a câștigat cu scorul de 1-0, urmare a golului înscris de Marius Ștefănescu, în minutul 86. Antrenorul echipei Sepsi, Cristiano Bergodi, a văzut meciul din tribune, fiind suspendat pentru această paridă.

Mulți nervi pe finalul partidei din partea jucătorilor lui Laurențiu Reghecampf, culminând cu eliminarea căpitanului Nicușor Bancu, după un gest golănesc, lovind-uși adversarul, pe Askovski, cu capul în piept, apoi acesta fiind căzut la pământ, la mai lovit cu mingea în cap, șutată de la mică distanță!

Prima repriză a fost una echilibrată și numai neșansa a făcut ca scorul la pauză să fie unul alb, întrucât în minutul 9, Alexandru Crețu a reluat cu capul și mingea a nimerit bara transversală. Și oaspeții au avut o mare ocazie de gol în prelungirile primei reprize, prin Aganovic, care a trimis pe colțul scurt din 10 metri, portarul Pigliacelli a respins cu dificultate.

Cu 10 minute înaintea deschiderii scorului, autorul acelui gol, Ștefănescu a mai avut o tentativă de a marca, cu un șut puternic din 14 metri, iar Pigliacelli a respins spectaculos în corner. Victoria celor de la Sepsi a fost una meritată, gazdele veneau pe fondul unei oboseli acumulate de la meciul epuizant cu FCSB, de pe același stadion, disputat duminică.

După eliminarea din Cupa României, singurul obiectiv care a mai rămas pentru echipa Universitatea Craiova, este barajul pentru calificarea în UEFA Conference League, care se va disputa cu o echipă din play-out, după terminarea competiției. Partida de baraj într-o singură manșă se va disputa pe stadionul Ion Oblemenco, iar adversară poate fi Rapid, Sepsi sau FC Botoșani.

Declarația antrenorului secund al echipei Sepsi, Robert Ilyés, după victoria cu U Craiova

După meci, antrenorul secund al echipei Sepsi, Robert Ilyés, a declarat la canalul TV Digi Sport, următoarele: „Sunt incredibil de fericit, pentru băieți, pentru spiritul de luptă al echipei, tot ce au făcut anul acesta, este meritul lor. Au jucat ca o echipă, s-au dăruit pe teren și-au dat silința și este o victorie meritată. Chiar dacă Mister nu a fost pe bancă, este munca lui, pentru că el a făcut primul 11, el antrenează, el a creat acest grup și noi îi suntem alături și la bine și la rău. Sperăm cât mai repede să vină înapoi și să ne pregătim pentru finală. Meciul a fost la discreția noastră, am avut și în prima repriză ocazie prin Aganovic, puteam intra în avantaj la pauză. După pauză, am fost organizați, ne-am dublat unul pe celălalt și pe un contraatac, am reușit să și marcăm golul.”

Chiar dacă a jucat slab, CFR Cluj învinge în deplasare FC Voluntari, scor 1-0