Europa League, 2021-2022

 

Golgheteri Europa League

 

ETAPA 3- Grupe Europa League

21,10,21-d Fenerbahçe 19:45 Antwerp
21,10,21-e Lazio 19:45 Marseille
21,10,21-f Midtjylland 19:45 Steaua RoȘie
21,10,21-f Ludogorets 19:45 Braga
21,10,21-g Betis 19:45 Leverkusen
21,10,21-h Rapid Viena 19:45 Din. Zagreb
21,10,21-a Rangers 22:00 Brøndby
21,10,21-a Sparta Praga 22:00 Lyon
21,10,21-b PSV 22:00 Monaco
21,10,21-b Sturm Graz 22:00 Sociedad
21,10,21-c Napoli 22:00 Legia
21,10,21-d Frankfurt 22:00 Olympiacos
21,10,21-e Lok. Moscova 22:00 Galatasaray
21,10,21-h West Ham 22:00 Genk
20,10,21-c Spartak Moscova 3:4 Leicester
19,10,21-g Celtic 2:0 Ferencváros

 

ETAPA 4- Grupe Europa League

04,11,21-a Brøndby 19:45 Rangers
04,11,21-a Lyon 19:45 Sparta Praga
04,11,21-b Sociedad 19:45 Sturm Graz
04,11,21-b Monaco 19:45 PSV
04,11,21-c Legia 19:45 Napoli
04,11,21-d Olympiacos 19:45 Frankfurt
04,11,21-e Galatasaray 19:45 Lok. Moscova
04,11,21-h Genk 19:45 West Ham
04,11,21-c Leicester 22:00 Spartak Moscova
04,11,21-d Antwerp 22:00 Fenerbahçe
04,11,21-e Marseille 22:00 Lazio
04,11,21-f Steaua RoȘie 22:00 Midtjylland
04,11,21-f Braga 22:00 Ludogorets
04,11,21-g Ferencváros 22:00 Celtic
04,11,21-g Leverkusen 22:00 Betis
04,11,21-h Din. Zagreb 22:00 Rapid Viena

 

ETAPA 2- Grupe Europa League

30,09,21-e Marseille 0:0 Galatasaray
30,09,21-e Lazio 2:0 Lok. Moscova
30,09,21-f Braga 3:1 Midtjylland
30,09,21-f Ludogorets 0:1 Steaua RoȘie
30,09,21-g Ferencváros 1:3 Betis
30,09,21-g Celtic 0:4 Leverkusen
30,09,21-h West Ham 2:0 Rapid Viena
30,09,21-h Genk 0:3 Din. Zagreb
30,09,21-a Sparta Praga 1:0 Rangers
30,09,21-a Lyon 3:0 Brøndby
30,09,21-b Sturm Graz 1:4 PSV
30,09,21-b Sociedad 1:1 Monaco
30,09,21-c Legia 1:0 Leicester
30,09,21-c Napoli 2:3 Spartak Moscova
30,09,21-d Fenerbahçe 0:3 Olympiacos
30,09,21-d Antwerp 0:1 Frankfurt

 

Play-off (retur)

26,08,21 ANTWERP 3:0 Omonia
26,08,21 STURM GRAZ 2:0 Mura
26,08,21 Legia 2:1 Slavia PragA
26,08,21 Slovan Bratislava 2:2 Olympiacos
26,08,21 CFR CLUJ 1:2 Steaua RoȘie
26,08,21 AZ ALKMAAR 2:1 Celtic
26,08,21 Galatasaray 2:1 RANDERS
26,08,21 ZORYA 2:3 Rapid Wien
26,08,21 HJK Helsinki 2:5 FENERBAHCE
26,08,21 Alashkert 0:0 RANGERS

 

Play-off (tur)

19,08,21 Rapid Wien 3:0 ZORYA
19,08,21 Olympiacos 3:0 Slovan Bratislava
19,08,21 RANGERS 1:0 Alashkert
19,08,21 FENERBAHCE 1:0 HJK Helsinki
19,08,21 Mura 1:3 STURM GRAZ
19,08,21 Slavia PragA 2:2 Legia
19,08,21 RANDERS 1:1 Galatasaray
19,08,21 Omonia 4:2 ANTWERP
18,08,21 Celtic 2:0 AZ ALKMAAR
17,08,21 Steaua RoȘie 4:0 CFR CLUJ

 

Turul 3 calificări- retur

12,08,21 Celtic 3:0 Jablonec
12,08,21 Saint Johnstone 2:4 Galatasaray
12,08,21 ANORTHOSIS 2:1 Rapid Wien
12,08,21 Žalgiris 0:1 Mura
12,08,21 HJK Helsinki 3:0 Neftçi
12,08,21 Alashkert 3:2 Kairat
10,08,21 Flora 2:2 Omonia
10,08,21 Slovan Bratislava 1:1 Lincoln

 

Turul 3 calificări- tur

05,08,21 Rapid Wien 3:0 ANORTHOSIS
05,08,21 Galatasaray 1:1 Saint Johnstone
05,08,21 Mura 0:0 Žalgiris
05,08,21 Omonia 1:0 Flora
05,08,21 Lincoln 1:3 Slovan Bratislava
05,08,21 Jablonec 2:4 Celtic
05,08,21 Kairat 0:0 Alashkert
03,08,21 Neftçi 2:2 HJK Helsinki

 

Finala Europa League pentru ediția 2021/2021 se va disputa pe Ramón Sánchez Pizjuán din Sevilla. Câștigătoarea trofeului Europa League din sezonul 2021–22, se va califica automat pentru faza grupelor din ediția 2022–2023 a Champions League și va juca Supercupa UEFA 2022, cu câștigătoarea Champions League 2021–2022.

Deținătoarea titlului Europa League, Villarreal s-a calificat în grupele Champions League, ediția 2021–22. Nu vor putea să continuie decât dacă vor termina pe locul trei în faza grupelor din Champions League, în acest caz vor fi transferați în Europa League.

 

 

UEFA Europa League, ediția 2021-2022, calendar tragere la sorți
Turul 3 de calificare  Nyon 19,07,2021-14:00
Play-off Nyon 02,08,2021-14:00
Faza grupelor  Monaco 27,08,2021-13:00
Faza play-off Nyon 13,12,2021-14:00
Faza optimi Nyon 25,02,2022-14:00
Sferturi de finală și Semi-finale Nyon 18,03,2022-14:00

 

UEFA Europa League, 2021-2022, Calendar meciuri
Turul 3 calificări 05/12,08,2021
Play-off 19/26,08,2021
Grupe, etapa 1 16,09,2021
Grupe, etapa 2 30,09,2021
Grupe, etapa 3 21,10,2021
Grupe, etapa 4 04,11,2021
Grupe, etapa 5 25,11,2021
Grupe, etapa 6 09,12,2021
Faza play-off, tur 17/27,02,2022
Faza Optimi, retur 10/17,03,2022
Sferturi de finala, tur 07,04,2022
Sferturi de finala, retur 14,04,2022
Semi-finale, tur 28,04,2022
Semi-finale, retur 05,05,2022
Finala (SEVILLA) 18,05,2022

 

P

P