În meciul de deschidere al etapei a 18-a, Sepsi v Petrolul, 2-0

12 noiembrie 2022

Vineri, în singurul meci al zilei și primul al etapei cu nr. 18 din Superligă, Sepsi OSK a învins cu scorul de 2-0 formația Petrolul. Miza jocului a fost ca una dintre echipe să obțină victoria și eventual să prindă un loc de play-off. Înaintea partidei, Petrolul ocupa deja ultimul loc de play-off cu 26 puncte, iar Sepsi ocupa locul 9, iar victoria cu o contracandidată era imperios necesară.

Cele două goluri ale echipei Sepsi, au fost realizate de Mario Rondon, în minutele 17 și 56. Cu aceste goluri marcate, venezueleanul Mario Rondon, în vârstă de 36 ani, urcă în clasamentul golgheterilor pe locul 2, cu 8 reușite, alături de Daniel Paraschiv (Hermannstadt), care are tot 8 goluri marcate și la 3 goluri diferență, în spatele lui Andrea Compagno (FCSB).

Mijlocașul echipei Sepsi, Cosmin Matei a reușit să înscrie pentru 3-0, în minutul 66, golul a fost invalidat după analizele VAR, pentru ofsaid. Înaintea acestei faze, același Cosmin Matei putea marca, din doi metri cu poarta goală, însă l-a văzut pe portarul Vâlceanu căzut și a preferat să dea mingea afară, dând dovadă de fair-play, deși arbitrul nu fluierase oprirea jocului, întrucât portarul nu a fost faultat de nimeni.

După acest rezultat, Petrolul ocupă în continuare locul 6 și mai poate pierde în clasament o poziție, numai dacă FCSB va învinge în deplasare pe FCU Craiova, partidă ce se dispută duminică. Sepsi are după această victorie 25 puncte și urcă un loc în clasament, ocupând poziție a 7-a.

Declarația lui Cristiano Bergodi, antrenor Sepsi, după victoria cu Petrolul

Cristiano Bergodi, antrenorul echipei Sepsi, a declarat după victoria cu Petrolul, la canalul TV Digi Sport, următoarele: „Nu l-am certat după meci pe Cosmin Matei, care nu a vrut să înscrie la acea fază, pentru că el a făcut un meci bun, la fel ca și ceilalți. A dat pase filtrante, a jucat bine și suntem bucuroși cu toții pentru victoria importantă. Toată lumea a văzut că echipa a jucat foarte bine și n-aveam dubii pentru victorie.”