Italia învinge Belgia, după un joc echilibrat și va întâlni Spania în semifinalele Euro 2020

Vineri, pe Allianz Arena din München, Italia a reușit o victorie la limită, scor 2-1 cu Belgia și se califică în semifinalele Campionatului European. Pentru Italia, au marcat Nicolo Barella, minutul 31 și Lorenzo Insigne, minutul 44, în vreme ce, pentru Belgia, Romelu Lukaku, a redus din diferență, dintr-un penalty, în minutul 45+2.

În semifinalele Euro 2020, Italia se va confrunta cu Spania, partida fiind programată a se disputa pe stadionul Wembley, marți 06 iulie, de la orele 22:00. Pentru acest joc, Italia nu va beneficia de serviciile fundașului Leonardo Spinazzola, care a ieșit accidentat în jocul cu Belgia, în minutul 79.

Belgienii au ratat incredibil egalarea, în minutul 61, atunci când Lukaku a trimis din apropiere în spatele unui adversar. Golul victoriei italienilor marcat de Lorenzo Insigne, a fost unul magnific, cu un șut din marginea careului.

În privința clasamentului golgheterilor la acest turneu final al Euro 2020, Cristiano Ronaldo, cu 5 goluri se află pe prima poziție, iar golul lui Lukaku, îl situează pe poziția a 2-a, cu 4 reușite. Matematic, Ronaldo mai poate fi ajuns din urmă, decât eventual de Raheem Sterling (Anglia), care are 3 goluri marcate, sau de unul din grupurile de jucători, cu câte 2 goluri, ai italienilor, spaniolilor, sau danezilor.

Reacții după joc

Antrenorul Italiei, Roberto Mancini este mândru de Italia, după victoria cu Belgia, scor 2-1, care a deschis porțile pentru semifinalele Euro2020, declarând conform Corriere dello Sport: „Am meritat să câștigăm, băieții au fost extraordinari și le mulțumesc pentru modul cum au jucat. A fost un meci deschis și am fi putut înscrie încă câteva goluri, am suferit doar în ultimele cincisprezece minute pentru că eram obosiți."

„Mai avem încă două jocuri și vom vedea ce se întâmplă. Spania? Sunt o echipă foarte puternică, dar acum să ne bucurăm de această victorie, apoi ne vom gândi la jocul următor. Sperăm că accidentarea lui Spinazzola nu este gravă, dar dinamica accidentului a fost urâtă”, a spus în încheiere Mancini.

Lorenzo Insigne, atacant al Italiei, a declarat după victoria cu Belgia, conform site-ului UEFA: „Cred că fiecare jucător din echipă a făcut un joc incredibil în seara asta. Încerc întotdeauna acea lovitură, în jocuri și în antrenamente. Mă bucur că a intrat. A fost un gol minunat, dar repet, am câștigat împreună în seara asta."