Man United învinge Charlton la scor de neprezentare și se califică în semifinalele Cupei Ligii Angliei

11 ianuarie 2023

Marți, pe Old Trafford, formația locală Manchester United a întâlnit formația din liga a 3-a din campionatul Angliei, Charlton Athletic, într-o partidă din sferturile de finală a Cupei Ligii Angliei. Diferența de valoare și-a spus cuvântul, echipa lui Erik ten Hag, a învins cu scorul de 3-0 și se califică în semifinalele competiției.

Golurile echipei Man United, au fost marcate de Antony, minutul 21 și Marcus Rashford, minutele 90 și 90+4. Pentru acest joc, formația din Londra, Charlton Athletic, a fost susținută de 9 mii de fani, prezenți în tribunele stadionului din Manchester.

Deși au avut statisticile de partea lor, Man United s-a întrebuințat serios pentru obținerea victoriei, oaspeții au avut câteva contraatacuri periculoase, iar diferența pe tabelă a venit destul de târziu, în minutele suplimentare ale partidei. Mai putem nota în minutul 36, șutul lui Fred (Man United), care a trimis puternic în bara transversală.

Până în prezent s-au calificat în semifinale Man United și Newcastle, urmând ca celelalte două locuri să le cunoaștem astăzi, după disputarea jocurilor dintre Nottingham v Wolves (ora 21:45) și Southampton v Man City (ora 22:00).

Declarația antrenorului echipei Man United, Erik ten Hag, după victoria cu Charlton

Antrenorul echipei Man United, Erik ten Hag a fost mulțumit de jocul echipei sale și de calificarea în semifinale, declarând conform site-ului clubului următoarele: „Am spus înainte de meci că trebuie să ajungem în semifinale și ne-am făcut treaba. Trebuia să închidem jocul devreme, dar până la urmă, obiectivul era să ajungem în semifinale, așa că, felicitări echipei. Cred că am avut șanse mari cu Diogo Dalot și Fred, cu lovitura liberă. Alejandro Garnacho a creat foarte mult, a fost si o salvare grozava a portarului pe final. Nu le-am permis prea multe adversarului și dacă a fost ceva, portarul nostru Tom Heaton a fost acolo. Nu sunt niciodată frustrat, ar fi trebuit să înscriem mai multe goluri în prima repriză și de asemenea, în a doua repriză.”