Meciurile de baraj pentru menținere/promovare în Liga 3-a, ediția 2021-2022

Vezi programul meciurilor de baraj pentru promovare în Liga a 2-a 

 

ETAPA 3

23,05,21 CS Iernut 4:5 CS Ocna MureȘ
23,05,21 FRONTIERA CURTICI 3:3 HERMANNSTADT 2
23,05,21 Viitorul Domneşti 2:2 Academica 2
23,05,21 Sighetul MarmaȚIEI 1:3 ȘOMCUȚA MARE
23,05,21 LUCEAFĂRUL ORADEA 6:3 RAPID JIBOU
23,05,21 Becicherecu Mic 2:2 Aurul Brad
23,05,21 Pobeda Stár Bišnov 2:1 Industria Galda
23,05,21 Minerul Costeşti 4:3 Viitorul Şimian
23,05,21 Progresul Ezeriş 3:0 Dunărea Calafat
23,05,21 Voinţa Lupac 3:0 U Craiova 2
23,05,21 Kids Tâmpa 7:0 AFC Băbeni
23,05,21 ACSM Codlea 1:3 Concordia 2
23,05,21 Real Bradu 4:0 CS Baloteşti
23,05,21 Recolta Gh. Doja 2:0 Rapid Buzescu
23,05,21 ASCS Petrolul 95 1:4 ACSM Olteniţa
23,05,21 CSM FeTEȘTI 0:0 CS Făurei
23,05,21 Valea Mărului 2:1 Team Săgeata
23,05,21 Viitorul Liteni 1:2 Odorheiu Secuiesc
23,05,21 CSM Vaslui 0:5 CSM Paşcani
23,05,21 CSO Ovidiu 0:3 Sportul ChiȘcani
23,05,21 Bradu Borca 0:3 Dinamo Bacău

 

ETAPA 2

16,05,21 Şomcuta Mare 3:1 Sighetu Marmaţiei
16,05,21 CS Ocna Mureş 3:0 CS Iernut
16,05,21 Rapid Jibou 1:1 Luceafărul Oradea
16,05,21 Aurul Brad 3:1 Becicherecu Mic
16,05,21 Hermannstadt 2 1:2 Frontiera Curtici
16,05,21 Industria Galda 0:0 Pobeda Stár Bišnov
16,05,21 Viitorul Şimian 2:1 Minerul Costeşti
16,05,21 Dunărea Calafat 1:1 Progresul Ezeriş
16,05,21 U Craiova 2 1:0 Voinţa Lupac
16,05,21 AFC Băbeni 3:4 Kids Tâmpa
16,05,21 Concordia 2 3:1 ACSM Codlea
16,05,21 CS Baloteşti 0:2 Real Bradu
16,05,21 Academica 2 1:1 Viitorul Domneşti
16,05,21 Rapid Buzescu 0:3 Recolta Gh. Doja
16,05,21 ACSM Olteniţa 0:3 ASCS Petrolul 95
16,05,21 CS Făurei 2:2 CSM FETEȘTI
16,05,21 Team Săgeata 1:3 Valea Mărului
16,05,21 Odorheiu Secuiesc 2:0 Viitorul Liteni
16,05,21 CSM Paşcani 2:1 CSM Vaslui
16,05,21 Sportul Chiscani 3:0 CSO Ovidiu
16,05,21 Dinamo Bacău 3:0 Bradu Borca

 

ETAPA 1

12,05,21 Academia Viitorul Cluj 5-6 Dinamo BACĂU
12,05,21 FC AVRIG 0-4 Petrolul 95 PloieȘTI
12,05,21 VICTORIA CAREI 0-3 REAL BRADU

 

Următoarele echipe sunt calificate direct în Etapa a 2-a a barajului de menținere / promovare în Liga 3: Frontiera Curtici, ACSM Codlea, ACS Team Săgeata, Voința Lupac, CSO Ovidiu, Dunărea Calafat, Aurul Brad, CSM Fetești, Viitorul Domnești, Sighetu Marmației, Viitorul Șimian, CS Iernut, Rapid Jibou, Viitorul Liteni, Rapid Buzescu, Pobeda Star Bisnov, FC Băbeni, CSM Vaslui.

După cum se cunoaște, foarte puține campionate au început la nivelul țării, sub coordonarea AJF-urilor, datorită lipsei fondurilor necesare pentru testarea periodică pentru Covid 19, impus de protocolul MTS și MS.
Trebuie menționat că pentru echipele din Liga a 4-a, au dreptul de participare la baraj, doar în situația în care, în sezonul 2020/2021, au participat la un campionat, în care competiția a început și s-a și terminat. Astfel că, se permite ca până pe 8 Mai, să se poată începe un campionat format din câte 4 echipe la nivelul AJF sau AMFB, și să se și încheie, întrucât se permite după ultimul protocol încheiat cu MS, să se efectueze teste rapide pentru jucători, mult mai accesibile pentru finanțele cluburilor.

AJF-urile, respectiv AMFB, sunt obligate să comunice în scris către Departamentul Competiții al FRF, până la 08 Mai 2021, echipele calificate pentru jocurile de baraj. Conform site-ului FRF, se menționează că, cele 42 de echipe desemnate de AJF/AMFB vor fi împerecheate prin tragere la sorţi, fără a se ţine cont de criteriul geografic, pentru a disputa un tur preliminar constând într-un singur joc pe teren neutru (la o distanţă aproximativ egală între cele două echipe). Vor rezulta astfel 21 de echipe care se vor califica în Etapa a II-a.

În situaţia în care vor fi judeţe care nu vor putea îndeplini condiţiile minime de mai sus (minim patru echipe participante şi minim şapte meciuri disputate de echipa calificată/desemnată) şi implicit nu vor putea desemna o participantă la Etapa I a barajului de menţinere/promovare, numărul meciurilor din această etapă se va reduce conform următoarelor principii:

a) dacă numărul de echipe desemnate de AJF/AMFB va fi mai mic sau egal cu 21, atunci turul preliminar nu se va mai disputa, urmând ca echipele desemnate să se califice direct în Etapa a II-a;

b) dacă numărul de echipe desemnate de AJF/AMFB va fi mai mare de 21, dar mai mic de 42, prin tragere la sorţi se va stabili un număr de jocuri astfel încât să rezulte un număr de 21 de echipe calificate în Etapa a II-a.

Etapa a II-a

Baraj pentru menţinerea/promovarea în Liga 3, între echipele calificate din turul preliminar (etapa I) şi cele 21 de echipe care vor ocupa locurile retrogradabile (locurile 9-10 din fiecare serie plus cel mai slab loc 8 din cele zece serii) la finalul sezonului regular al competiţiei Liga 3, sezonul 2020-2021. Datele de desfăşurare ale celor două manşe sunt 16 şi 23 mai 2021.

Prin tragere la sorţi, echipele calificate din turul preliminar vor întâlni în dublă manşă echipele de pe locurile retrogradabile din Liga 3, sezonul 2020-2021.

Dacă numărul echipelor calificate din turul preliminar este mai mic de 21, acestea vor întâlni, în dublă manşă, acelaşi număr de echipe de pe locurile retrogradabile din Liga 3, sezonul 2020-2021.

 

../Imagini-002-2019/poarta-fotbal

P

P