Real Madrid se impune greu în partida cu Leipzig, cu două goluri venite în ultima parte a meciului

15 septembrie 2022

Miercuri, pe stadionul Santiago Bernabéu din Madrid, într-o partidă din cadrul grupei F, a Champions League, formația Real Madrid a învins Leipzig, cu scorul de 2-0. Formația germană venea după înfrângerea suferită în prima etapă, pe propriul teren cu Shakhtar, scor 1-4, iar Real Madrid venea după victoria din deplasare cu Celtic, scor 3-0.

Golurile echipei Real Madrid, au fost marcate de Federico Valverde, minutul 80, din pasa lui Vinicius Junior și Marco Asensio, minutul 90+1, din centrarea din fază fixă a lui Toni Kroos.

Prima repriză a aparținut celor de la Leipzig, care au pus probleme destul de mari la poarta lui Thibaut Courtois. Atacantul Christopher Nkunku, a avut două ocazii mari de gol, în minutele 5 și 29, în ambele cazuri portarul madrilenilor și-a salvat poarta. Cu două minute înaintea finalului primei reprize, mijlocașul lui Real Madrid, Luka Modric, este faultat în careu, iar centralul partidei, italianul Maurizio Mariani, a refuzat acordarea unui penalti, dar nici nu a solicitat verificarea fazel de către VAR.

În partea secundă, Real Madrid a avut inițiativa partidei, pe fondul unui joc mai puțin conludent al jucătorilor echipei Leipzig, care au sperat să reziste și să scoată cel puțin un rezultat de egalitate. În clasamentul grupei F, după două etape conduce Real Madrid cu 6 puncte, urmată de formația din Ucraina, Shakhtar, cu 4 puncte. Leipzig ocupă locul 4, cu 0 puncte, iar Celtic, cu un singur punct, locul 3.

Etapa a treia este programată peste trei săptămâni, după jocurile echipelor naționale, din Liga Națiunilor. Astfel, pe 5 octombrie, Real Madrid va evolua tot acasă cu Shakhtar, iar Leipzig va primi vizita echipei scoțiene Celtic.

Reacții după victoria echipei Real Madric cu Leipzig, scor 2-0

Antrenorul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, a declarat după victoria cu Leipzig, conform site-ului UEFA, următoarele: „Este o victorie bună, chiar dacă am suferit puțin în prima repriză. Cel mai important lucru a fost că, am închis spațiile pe care le ofeream în spatele liniei noastre defensive. Am jucat un pic cam încet, așa că, după pauză am pus mult mai multă energie în prestația noastră."

Marco Rose, antrenor Leipzig, a declarat conform aceleiași surse: „A fost un meci intens, în care nu am reușit să ne răsplătim pentru o performanță decentă și atrăgătoare. Cred că meritam mai mult! Ne-am descurcat foarte bine în majoritatea situațiilor din acest meci. Am câștigat multe mingi înapoi, le-am permis puțin. Dar este destul de clar că era nevoie de o performanță de top, timp de 90 de minute, pentru a bate Madridul. La primul lor gol nu am fost capabili să acoperim acel spațiu din interiorul careului și cu calitatea lor te pedepsesc.”