Real Sociedad se califică în sferturile de finală ale Cupei Regelui, după victoria cu Mallorca

18 ianuarie 2023

Prima partidă din optimile de finală ale Cupei Regelui din Spania, s-a disputat marți, între Real Sociedad și Mallorca, pe Reale Arena din San Sebastian și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0, rezultat ce o propulsează în sferturile de finală ale competiției.

Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 5, având-ul ca autor pe Robert Navarro, cu o frumoasă reluare cu capul, din centrarea lui Martin Zubimendi. În minutul 31, atacantul lui Socidad, Mikel Oyarzabal, reușise să marcheze, golul fiind anulat după verificarea VAR, pentru ofsaid.

În repriza secundă, pe o ploaie care s-a abătut asupra stadionului destul de intens, am asistat la un joc de luptă la mijlocul terenului, ocaziile de gol aproape că au lipsit, de o parte sau cealaltă.

De la Real Sociedad s-au făcut remarcați Robert Navarro, Le Normand, Ahien, Zubimendi și Brais Mendez, în vreme ce, Mallorca a avut un singur jucător remarcat, Antonio Sanchez.

În La Liga, Real Sociedad trece printr-o perioadă bună, venind înaintea jocului cu Mallorca, după 4 victorii consecutive și de pe locul 3 în clasament, cu 35 puncte. În același timp, Mallorca nu trece printr-o perioadă prea bună, când victoriile sunt alternate cu înfrângerile, ocupând în clasament locul 10, cu 22 puncte.

Au evoluat următoarele formații:

Real Sociedad: Remiro, Gorosabel (Aritz, 61'), Le Normand, Pacheco, Aihen, Zubimendi, Merino (Marín, 46'), Brais Méndez (Illarra, 61'), Navarro (Take, 70'), Oyarzabal, Sorloth (Carlos Fdez, 61').

Mallorca: Greif, González, Gayá (Maffeo, 78'), Valjent, Copete, Cufré (Grenier, 57'), Battaglia, Sánchez (Dani Rodríguez, 74'), Kadewere (Abdón, 57'), Lee Kang In, Ángel (Amath, 74').