Victoria mare obținută de Rapid în partida cu Sepsi, o propulsează pe podiumul clasamentului

21 ianuarie 2023

Rapid este pe cale să-și îndeplinească obiectivul propus și anume calificarea în play-off pentru această ediție de campionat. Victoria la scor de neprezentare de pe teren propriu cu Sepsi, din cadrul etapei a 22-a, disputată vineri, îi propulsează pe giuleșteni pe locul 3 al clasamentului.

După acest rezultat, primele 5 formații (Farul, CFR, Rapid, FCSB și U Craiova) vor prinde play-off-ul, într-un procent de peste 80%, distanța dintre locul 5 ocupat de U Craiova și locul 6, ocupat de Sepsi este de 6 puncte.

Disputată pe o ploaie destul de consistentă, partida de pe Giulești a fost una de vis pentru fanii echipei Rapid prezenți la meci și pentru cei care au privit din fața micilor ecrane. Jocul echipei a fost unul consistent, jucătorii au evoluat cu multă determinare, iar după primele 20 minute, scorul era deja 3-0, rezultat cu care se încheia partida.

În afara scorului înscris pe tabelă, fiecare echipă a avut și câte o bară, mai întâi a fost cea din minutul 52, a lui Dugandzic, apoi în minutul 85, Tudorie a trimis din unghi în bara porții lui Moldovan.

În repriza secundă, Rapid s-a concentrat pe menținerea rezultatului de pe tabelă, bazând-use și pe o apărare extrem de eficace în frunte cu Săpunaru, Onea, Morais și Paul Iacob. Marko Dugandzic a fost omul meciului, în afara celor trei goluri marcate a câștigat multe dueluri în atac, a reușit multe recuperări în careul advers.

Atacantul echipei Rapid, Marko Dugandzic a realizat un hat-trick, în minutele 5, 13 și 19 (pen), fiind unul din cele mai bune partide ale sale, de când evoluează în România. Locul 2 din clasamentul golgheterilor din Superligă este ocupat de Dugandzic, cu 12 goluri, iar Andrea Compagno, ocupă locul 1, cu 13 goluri. Pe locurile 3 și 4 sunt poziționați Alibec și Daniel Paraschiv, ambii cu câte 9 goluri.

Declarația antrenorului echipei Rapid, Adrian Mutu, după victoria cu Sepsi

După victoria cu Sepsi, antrenorul echipei Rapid, Adrian Mutu, a declarat la canalul TV Digi Sport, următoarele: „Am avut un start de partidă foarte bun. Echipa a stat foarte bine în teren, băieții au interpretat foarte bine partitura tactică și vreau să-i felicit pe această cale, pentru că este meritul lor, au muncit, au fost primii la minge, au câștigat dueluri multe. I-am și surprins puțin, pentru că, nu ne-am avântat peste ei, chiar dacă jucam pe Giulești. Am avut răbdare, știind că aveam în față o echipă pragmatică, care atunci când le dai spații este foarte bun.”