Preliminarii World Cup- 2022, Qatar

 Grupele preliminariilor World Cup 2022, zona Europa

Grupa A, program, clasament
Grupa B, program, clasament
Grupa C, program, clasament
Grupa D, program, clasament
Grupa E, program, clasament
Grupa F, program, clasament
Grupa G, program, clasament
Grupa H, program, clasament
Grupa I, program, clasament
Grupa J, program, clasament
Clasament Golgheteri

 

 26 Noiembrie 2022, Rezultatul trageri la sorți a Play-off

 

Programul Play-off (semifinale)

24,03,22-a1 SCOȚIA  21:45 UCRAINA 
24,03,22-a2 ȚARA GALILOR 21:45 AUSTRIA
24,03,22-b1 RUSIA  19:00 POLONIA 
24,03,22-b2 SUEDIA 21:45 CEHIA
24,03,22-c1 ITALIA 21:45 MACEDONIA DE N 
24,03,22-c2 PORTUGALIA 21:45 TURCIA 

 

Programul Play-off (finale)

29,03,22-a winner a2 21:45 winner a1
29,03,22-b winner b1 21:45 winner b2
29,03,22-c winner c2 21:45 winner c1 

 

Program și rezultate ETAPA 10

16,11,21-d BOSNIA ȘI H. 0:2 UCRAINA
16,11,21-d FINLANDA 0:2 FRANȚA
16,11,21-e CEHIA 2:0 ESTONIA
16,11,21-e ȚARA GALILOR 1:1 BELGIA
16,11,21-g OLANDA 2:0 NORVEGIA
16,11,21-g MUNTENEGRU 1:2 TURCIA
16,11,21-g GIBRALTAR 1:3 LETONIA
15,11,21-c IRLANDA DE N 0:0 ITALIA
15,11,21-c ELVEȚIA 4:0 BULGARIA
15,11,21-f AUSTRIA 4:1 MOLDOVA
15,11,21-f ISRAEL 3:2 INSULELE FAROE
15,11,21-f SCOȚIA 2:0 DANEMARCA
15,11,21-i POLONIA 1:2 UNGARIA
15,11,21-i SAN MARINO 0:10 ANGLIA
15,11,21-i ALBANIA 1:0 ANDORRA
14,11,21-a PORTUGALIA 1:2 SERBIA
14,11,21-a LUXEMBURG 0:3 IRLANDA
14,11,21-b GRECIA 1:1 KOSOVO
14,11,21-b SPANIA 1:0 SUEDIA
14,11,21-j MACEDONIA DE N 3:1 ISLANDA
14,11,21-j ARMENIA 1:4 GERMANIA
14,11,21-j LIECHTENSTEIN 0:2 ROMÂNIA
14,11,21-h SLOVENIA 2:1 CIPRU
14,11,21-h CROAȚIA 1:0 RUSIA
14,11,21-h MALTA 0:6 SLOVACIA

 

Program și rezultate ETAPA 9

13,11,21-d FRANȚA 8:0 KAZAHSTAN
13,11,21-e BELGIA 3:1 ESTONIA
13,11,21-e ȚARA GALILOR 5:1 BELARUS
13,11,21-g MUNTENEGRU 2:2 OLANDA
13,11,21-g NORVEGIA 0:0 LETONIA
13,11,21-g TURCIA 6:0 GIBRALTAR
13,11,21-d BOSNIA ȘI H. 1:3 FINLANDA
12,11,21-c ITALIA 1:1 ELVEȚIA
12,11,21-c IRLANDA DE N 1:0 LITUANIA
12,11,21-f AUSTRIA 4:2 ISRAEL
12,11,21-f DANEMARCA 3:1 INSULELE FAROE
12,11,21-f MOLDOVA 0:2 SCOȚIA
12,11,21-i ANGLIA 5:0 ALBANIA
12,11,21-i ANDORRA 1:4 POLONIA
12,11,21-i UNGARIA 4:0 SAN MARINO
11,11,21-a IRLANDA 0:0 PORTUGALIA
11,11,21-a AZERBADJAN 1:3 LUXEMBURG
11,11,21-b GEORGIA 2:0 SUEDIA
11,11,21-b GRECIA 0:1 SPANIA
11,11,21-h MALTA 1:7 CROAȚIA
11,11,21-h SLOVACIA 2:2 SLOVENIA
11,11,21-h RUSIA 6:0 CIPRU
11,11,21-j GERMANIA 9:0 LIECHTENSTEIN
11,11,21-j ROMÂNIA 0:0 ISLANDA
11,11,21-j ARMENIA 0:5 MACEDONIA DE N

 

Program și rezultate ETAPA 8

12,10,21-a SERBIA 3:1 AZERBADJAN
12,10,21-a PORTUGALIA 5:0 LUXEMBURG
12,10,21-b SUEDIA 2:0 GRECIA
12,10,21-b KOSOVO 1:2 GEORGIA
12,10,21-c LITUANIA 0:4 ELVEȚIA
12,10,21-c BULGARIA 2:1 IRLANDA DE N
12,10,21-d UCRAINA 1:1 BOSNIA ȘI H.
12,10,21-f ISRAEL 2:1 MOLDOVA
12,10,21-f DANEMARCA 1:0 AUSTRIA
12,10,21-f INSULELE FAROE 0:1 SCOȚIA
12,10,21-i ANGLIA 1:1 UNGARIA
12,10,21-i SAN MARINO 0:3 ANDORRA
12,10,21-i ALBANIA 0:1 POLONIA
12,10,21-d KAZAHSTAN 0:2 FINLANDA
11,10,21-e ESTONIA 0:1 ȚARA GALILOR
11,10,21-e BELARUS 0:2 CEHIA
11,10,21-g NORVEGIA 2:0 MUNTENEGRU
11,10,21-g OLANDA 6:0 GIBRALTAR
11,10,21-g LETONIA 1:2 TURCIA
11,10,21-h CROAȚIA 2:2 SLOVACIA
11,10,21-h SLOVENIA 1:2 RUSIA
11,10,21-h CIPRU 2:2 MALTA
11,10,21-j ISLANDA 4:0 LIECHTENSTEIN
11,10,21-j MACEDONIA DE N 0:4 GERMANIA
11,10,21-j ROMÂNIA 1:0 ARMENIA

 

  • Meciurile din cadrul Grupele preliminarii se vor desfășura în perioada martie – noiembrie 2021, iar play-off-ul în martie 2022, un total de 13 echipe urmând să se califice din Europa, astfel:

    Etapa 1: 24–25 Martie 2021

    Etapa 2: 27–28 Martie 2021

    Etapa 3: 30–31 Martie 2021

    Etapa 4: 1–2 Septembrie 2021

    Etapa 5: 4–5 Septembrie 2021

    Etapa 6: 7–8 Septembrie 2021

    Etapa 7: 8–9 Octombrie 2021

    Etapa: 8:11–12 Octombrie 2021

    Etapa: 9:11–13 Noiembrie 2021

    Etapa 10: 14–16 Noiembrie 2021

    Play-off: 24, 25, 28, 29 Martie 2022

  • Turneul final al CM 2022 se va desfășura în Qatar în perioada 21 noiembrie – 18 decembrie 2022

  • Se vor alcătui prin tragere la sorți, 10 grupe, din care 5 grupe de câte 5 echipe (A-E) și 5 grupe de câte 6 echipe (F-J)

  • Cele 10 câștigătoare ale grupelor se vor califica direct la CM 2022, cele 10 ocupante ale locurilor secunde merg la play-off

  • În play-off vor evolua și primele două cel mai bine clasate câștigătoare de grupă din Liga Națiunilor (în afara celor calificate direct la Mondial sau clasate pe loc de baraj în preliminarii). Ultimele 3 naționale europene calificate se vor decide în urma a două jocuri eliminatorii într-o singură manșă.

     

    ../Imagini-09-2020/Qatar-World-Cup-2022.jpg